تبلیغات
آرایش و زیبایی تائیس - راهکارهای مفید برای مو
سه شنبه 28 آبان 1387

راهکارهای مفید برای مو

• نوشته شده توسط: تائیس

چرا برخی از ما به ریزش مو مبتلا می شویم؟

شاید شما هم جزو آن دسته افرادی باشید كه وقتی به حمام می روند و موی خود را شانه می كنند یا دست داخل موی خود می كنند، یك دسته از موهایشان را در دستان خود می بینند. چه اتفاقی افتاده است؟ آیا این، ریزش مو است؟ آیا ممكن است سرتان خالی و طاس شود؟ چرا برخی از ما به ریزش مو مبتلا می شویم؟ آمارها نشان می دهد كه فقط در آمریكا 50 میلیون مرد و 30 میلیون زن دچار ریزش مو هستند. ظاهر خوب برای تمامی افراد اهمیت دارد. مو علاوه بر بدن، در روحیه اشخاص نیز نقش مهمی بازی می كند.

مو در زندگی روزمره و در شغل افراد جایگاه مهمی دارد و اعتماد به نفس می بخشد. ریزش مو از كجا می آید؟ به نظر بسیاری از كارشناسان، داروهای شیمیایی، رنگ كردن های مكرر مو، عوامل محیطی، استرس، آب و هوا، آلودگی، نوع تغذیه، عوامل ژنتیكی و... ازجمله عوامل دخیل در ریزش موها هستند.

بد نیست بدانید كه 95 درصد علل ریزش مو، ارثی است. به این معنی كه اگر والدین شما ریزش مو دارند، بی شك شما هم به این عارضه مبتلا خواهید شد چون ژن ریزش مو در بدن شما نیز وجود دارد. ژن ریزش مو بدون در نظر گرفتن جنسیت، نسل به نسل منتقل می شود. این عارضه می تواند در هر زمانی بعد از بلوغ ظاهر شود.

در 50 سالگی، تقریبا تمامی افراد دچار ریزش مو می شوند. ادعاهای واهی بسیاری از داروها و شامپوهایی كه در بازار موجود است متاسفانه برای درمان ریزش مو نیستند زیرا روش درمانی آنها بر پایه اصول و فرضیه های اشتباه بنا شده است. گروهی از افراد به نادرستی گمان می كنند كه انباشته شدن فولیكول های پوست سر، منافذ مو را باز می كند اما بهتر است بدانید شامپو كردن و ماساژ دادن پوست سر گرچه منافذ مو را باز می كند اما به هیچ وجه موجب ریزش یا مانع از رشد دوباره موها نمی شود. بعضی كارشناسان نیز معتقدند، ضعف جریان خون موجب ریزش مو می شود.

محصولات بسیاری در بازار وجود دارد كه ادعا می شود با تقویت جریان خون، مانع از ریزش مو می شوند اما آزمایش ها نشان می دهد كه میزان جریان خون در تمامی نواحی سر، چه قسمت های بی مو و چه قسمت های پرمو به یك حد است. گروه دیگری از كارشناسان نیز ضعف تغذیه را عامل اصلی ریزش مو می دانند. هر روز مكمل های غذایی زیادی وارد بازار می شود كه سازندگان آنها ادعا می كنند این مواد با تقویت ریشه مو موجب قطع ریزش و رشد دوباره موها می شود اما نظرسنجی ها نشان داده كه این مواد غذایی نیز چندان كارساز نیست.

شپش، كلاه، آب آلوده، آلودگی هوا... همگی از جمله فرضیه هایی هستند كه مردم ریزش موها یشان را به آنها نسبت می دهند. چرا و به چه علت؟ آخرین كشفیات صورت گرفته در سراسر دنیا نشان می دهد كه ریزش مو دلایل هورمونی و ژنتیكی دارد و 95 درصد آنها نیز ارثی است اما فرض كنید اگر شخصی این ژن را به ارث نبرده باشد، قطعا ریزش مو نخواهد داشت؟ جالب است بدانید DHT یا دهیدروتستوسترون هورمونی است كه در بدن به وسیله تستوسترون به ژن ریزش مو تبدیل می شود و وقتی این ژن شروع به كار می كند وارد چرخه ای می شود كه نتیجه آن، نرم شدن، ضعیف، نازك و كم رنگ شدن موهاست. به این نوع موها در اصطلاح پزشكی <پرز هلویی> گفته می شود.

اگر این عارضه در ابتدای شروع، درمان نشود موجب ریزش موهای دایمی شده و شخص پس از مدتی تمام موهایش را برای همیشه از دست می دهد. به عبارت دیگر، تستوسترون در بدن به وسیله یك آنزیم دستخوش تغییراتی می شود. این آنزیم همانند یك كارخانه عمل می كند و باعث می شود تستوسترون به DHT تبدیل شود. سپس DHT به وسیله گیرنده هایی كه به درهای ورودی كوچك شبیه اند، وارد فولیكول مو می شود كه نتیجه آن، فعال شدن ژن ریزش مو است.

این ژن سبب ریزش موهای قطورتر و جایگزین شدن موهای ضعیف تر به جای آنها می شود. در صورتی كه در ابتدای بروز این عارضه جلوی عوارض منفی DHT گرفته نشود، همین موهای نازك نیز در عرض چند سال به كلی از بین می روند. عوارض منفی DHT در زنان و مردان به یك اندازه است و بسیاری از دانشمندان در سراسر دنیا در پی كشف این موضوع، به دنبال راه حل هایی برای درمان آن هستند. چه باید كرد؟ در عصر حاضر در صورتی كه به دلیل كم پشت شدن یا ریزش موهایتان به پزشك متخصص مراجعه كنید، پزشكان یكی از سه راه حل مصرف مواد شیمیایی، جراحی و كاشت مو یا لیزرتراپی را به شما پیشنهاد می دهند.

لیزر، قدرت بالا و كارایی زیادی در امور پزشكی دارد. اشعه سرد لیزر كاملا بی خطر و برای درمان امراض پوستی بسیار موثر است. در اروپا بیش از 30 سال است كه از این اشعه سرد در كلینیك ها برای رفع بیماری های پوست و مو استفاده می شود. اشعه لیزر سبب تقویت بافت ها می شود كه به آن فوتوبیولیش می گویند. طی عمل فتوسنتز كه برای گیاهان بسیار مفید و حیاتی است، انرژی نور به انرژی شیمیایی مبدل می شود. مشابه همین پدیده در بدن ما نیز صورت می گیرد. نور یك منبع انرژی است و سلول های زنده برای حفظ بقا به آن نیازمندند. موها نیز در این میان مستثنا نیستند. موضوع لیزر درمانی در حال حاضر، موضوع مورد بحث در بیش از 2500 مقاله علمی در سراسر دنیا بوده است. لیزر از آنجا كه سبب افزایش جریان خون و كاهش التهاب می شود، برای پوست سر بسیار مفید بوده و در جراحی های زیبایی و پلاستیك كاربرد دارد. استفاده از لیزر در كشورهایی همچون سوئد، لهستان، روسیه و ژاپن قدمت زیادی دارد و با افزایش سطح آگاهی مردم به نظر می رسد هر روز بیش از پیش منافع آن آشكار می شود.

بهداشت مومو یكی از ضمائم پوست است كه از دو قسمت تشكیل شده است. قسمتی از آن كه دیده می شود، از سلولهای مرده به وجود آمده و قسمت دیگر، ریشه و پیاز مو نام دارد كه سلولهای زنده و فعالی دارد . یك انسان بالغ در حدود 000/100 تار مو بر روی سر دارد كه هر تار مو بین دو تا ده سال عمر می كند و رشد آن به طور معمول 33/0 میلیمتر در روز و یا 10 تا12 سانتیمتر در سال است. ممكن است روزانه 20 تا100 تار مو بریزد كه این ارقام درنژادها، جنسیتها و سنین مختلف یكسان نیست.

ناراحتی های عصبی، نگرانی، دلواپسی، اندوه، كم خوابی و یا بدخوابی سلامت موها را به خطر می اندازد و رشد آنها را متوقف كرده و موها دچار ریزش می شوند. موهای شما به هر رنگ و از هر جنس كه باشد، نیاز به تغذیه و مراقبت دارد. یك برنامه غذایی كه به اندازه كافی ویتامینهای گروهB و نیزA وC و همینطور كلسیم، آهن، مس و ید داشته باشد سبب می شود كه موها زیبا بمانند.ید در گردش خون پوست سر، نقش اساسی دارد و اگر به اندازه لازم به بدن نرسد، موها كدر، مرده و دچار ریزش می شوند.خوردن شیرینی ، نوشابه های گازدار، قند و شكر را به حداقل برسانید و به جای برسهای نایلونی از برسهای مویی استفاده كنید تا سبب موخوره نشود.

میوه ها، سبزی های تازه و خام، ماهی تازه، جگر و روغن های گیاهی مانند: روغن زیتون، روغن آفتابگردان و روغن ذرت از غذاهای بسیار مفیدی هستند كه به رشد و سلامت موها كمك می كنند.

ماساژ سر نیز در افزایش سرعت جریان خون نقش مهمی دارد. بدین صورت كه با انگشتان دو دست، سر را ماساژ دهید، به طوری كه انگشتان به شكل دورانی حركت داده شوند. تا زمانی كه حس كنید سرتان گرم شده است و خون در زیر پوست جریان دارد. این حركت را در همه نقاط پوست سر انجام دهید تا به این ترتیب خون در تمام قسمتهای سر به جریان بیفتد. برای سرعت بخشیدن به گردش خون در سر، برس را در جهتهای مختلف روی پوست سر بكشید تا خون در زیر پوست به جریان بیفتد. تمرین بسیار ساده جهت تسریع جریان خون سر، این است كه به پشت بخوابید، روی شانه ها و آرنجها تكیه كنید . در این حالت سر باید روی زمین قرار گیرد. هنگام انجام این تمرین، پاها را راست نگهدارید و زانوها را خم نكیند.

شوره سر:

یكی از بیماریهای شایع مو، شوره سر است كه باید آن را درمان كرد. بسیاری از پزشكان اعتقاد دارند كه شوره ی سر در اثر تغذیه نادرست ، نگرانی، هیجان ، عدم تعادل هورمونها و استفاده زیاد از مواد آرایشی مو، پدید می آید. برای مبارزه با آن، می بایست ابتدا علت را یافت و سپس به درمان پرداخت. خوردن سبزی ، مواد پروتئین دار و غذاهایی كه ویتامینA وE و Bدارند، به مقدار فراوان توصیه می شود.

یكی از مؤثرترین راه های از بین بردن شوره سر، استفاده از سركه است. به مقدار مساوی آب و سركه را مخلوط كنید. سپس موها را به چند قسمت تقسیم نمایید و به كمك یك تكه پنبه، محلول آب و سركه را به پوست سر بمالید. پس از آن موها را با شامپوی گیاهی بشویید.

یكی دیگر از راههای از بین بردن شوره ی سر، استفاده از لیموترش و گلاب است. مقداری گلاب را با آب و لیمو ترش مخلوط كنید و با آن سر را ماساژ دهید، سپس موها را بشویید.

ویتامینه كردن موهای سر:

شوینده های مختلف، به خصوص شامپوها به لایه خارجی موها و همین طور به پیاز موها یعنی پوست سر، آسیب می رسانند. برحسب عادت ، هفته ای چند بار و بهتر است حداقل هفته ای یكبار آنها را ویتامینه نماییم تا میزان خسارت وارده به موها كم شود. به ترتیب زیر مواد ویتامینه را تهیه نمایید.

مقداری حنا را با آب جوش به صورت خمیر نرمی درآورده به آن یك عدد زرده تخم مرغ، نصف لیوان ماست، یك قاشق غذاخوری روغن زیتون، یك قاشق غذاخوری آب لیموی تازه یا آب نارنج اضافه كنید. مواد را به هم بزنید به طوری كه با هم كاملاً مخلوط شوند. این خمیر نرم و شل را با دست به تمام قسمتهای سر و سپس به موها بمالید. بعد به كمك یك كیسه پلاستیكی ، سر و موها را بپوشانید و روی آن یك روسری بگذارید تا گرمای كافی حاصل آید و مواد ویتامینه از طریق منافذ پوست سر به پیاز موها برسد و موهای سر نیز حالت نرم و قابل انعطاف به خود بگیرد و همین طور براق و خوش رنگ گردد.

در هنگام شستن موها به نكات زیر توجه نمایید:

1ـ حداكثر هفته ای دو بار آن هم با آب نیمه گرم حمام كنید.

2ـ هنگام شستن موها، سعی كنید از شامپوی رقیق شده استفاده كنید، به این ترتیب كه كمی از شامپوها را در یك شیشه خالی ریخته و به آن آب اضافه كنیم، تا رقیق گردد. شامپوی رقیق شده ضربه كمتری به موها وارد می كند.

3ـ سعی كنید فقط یكبار موها را با شامپو بشویید و زمان شستشو را طولانی نكنید. یعنی بلافاصله پس از شامپو كردن با آب ، موهای سر را بشویید.

4ـ هرقدر شامپو به مدت طولانی تری با موها و پوست تماس داشته باشد، آسیب بیشتری به پوست سر و موها وارد می شود. این موضوع در مورد شامپوهای خارجی نیز صدق می كند.

5 ـ بهتر است در هر بار حمام رفتن و شستن موها با شامپو ، یك عدد زرده ی تخم مرغ نیز با شامپو به موها بزنید. به این ترتیب كه همزمان با شامپو یك عدد زرده تخم مرغ نیز به آن اضافه كنید و سپس سر را با آن بشویید. زرده تخم مرغ ، هم یك شوینده است و هم نرم كننده و نگهدارنده و محافظت كننده طبیعی . یكی دو قطره سركه یا آبلیمو بوی بد تخم مرغ را زایل می سازد.

با رعایت این نكات هنگام شستشو، و رعایت تغذیه درست ، شما سالیان دراز دارای موهای پرپشت و شفاف خواهید بود


با موخوره چه كنیم ؟یكی از نكاتی كه برای هر خانمی اهمیت فراوان دارد بهداشت و سلامت مو است. موی بانوان كه به تعبیری حكم تاج سر را دارد، خواه مشکی، بور، خرمایی یا هر رنگ دیگر، باید سالم باشد. در این نوشتار به موخوره كه یكی از بیماری های شایع مو می باشد، اشاره شده است.

موخوره را می توان بیشتر در خانم هایی كه به آرایش مداوم موها و استفاده از مواد اكسیدان و رنگ موهای گوناگون می پردازند مشاهده كرد. ایجاد شكاف طولی در مسیر موها و یا چند شاخه شدن انتهای آزاد مو، موخوره نامیده می شود. این عارضه ناشی از تجمع آسیب های مكانیكی و شیمیایی وارد بر مو است كه به تخریب موها منجر می شود؛ و شایع ترین تظاهر قابل دیدن از میان صدمات فیزیكی و شیمیایی به ساقه مو است. موخوره از راه برس زدن های خشن و ممتد موها نیز به وجود می آید. استفاده بیش از حد از سشوار، بیگودی و... منجر به خشكی بیش از حد موها می شود، همچنین نور آفتاب، سایش و مالش مداوم موها و تماس زیاد با گرد و غبار عواملی هستند كه به ایجاد موخوره می انجامند. گفتنی است این عارضه را می توان در موهایی كه عمر آنها طولانی شده مشاهده كرد.

موخوره در افرادی كه از خشكی و شكنندگی مو شكایت دارند نیز دیده می شود. گاهی در طول این موها گره های برجسته ای ظاهر می شود این مسئله در اثر ضربه های مكانیكی متعددی است كه در حین برس زدن های شدید به ساقه مو وارد می آید.

موخوره بیشتر به پیشگیری نیاز دارد تا درمان؛ چون بخش مرده مو دچار این عارضه می شود و در این ناحیه قدرت ترمیم وجود ندارد. بهترین روش، چیدن قسمت آسیب دیده مو است. به علاوه استفاده از تركیبات ملایم و غیرمحرك برای شست و شوی موهای خشك و نیز چرب كردن موها مؤثر است.

راه های درخشش موآب لیمو ترش  باعث شده که موها دیرتر خشک شوند. اما در عین حال به موها فرم داده و بر درخشش آنها می افزاید. برای اینکه موهای روشن و خوش رنگی داشته باشید بهتر است از گل بابونه یا عصاره آن برای شست و شوی موی خود استفاده نمایید.

برای اینکه موهای تیره شمابراق باشند بهتر است از جوشانده اکلیل کوهی یا روغن بادام شیرین برای ماساژ موی خود استفاده کنید و پس از 30 دقیقه موها را بشویید.
برای درخشش و براقی  موهای بلوند و روشن ، بهتر است هنگام آب کشی ، کمی آب لیمو ترش که در این حالت موها پرپشت تر و خوش حالت تر خواهند بود به آب بیافزایید و موها را با این محلول شست و شو داده و سپس خشک نمایید.
برای درخشش موهای تیره می توانید از محلول سرکه و آب به روش بالا استفاده نمایید. برای درخشش موهای خرمایی و قرمز می توانید از آب توت فرنگی یا گیلاس استفاده کنید.


توصیه هائی برای پیشگیری از پیر شدن پوست

 


تابش خورشید، هوای خشک، آلودگی های محیطی، کشیدن سیگار و استرس باعث می شوند که پوست شما شفافیت و رطوبت خود را از دست بدهد و چین های ریز و چروک های  عمیق تر بر روی پوست شما ایجاد و به مرور پیشرفت نمایند.

سیگار نکشید: احتمال بروز و پیشرفت چین و چروک پیش از موعد در پوست (زمانیکه سلولهای پوست عمر طبیعی خود را کرده اند) در افراد سیگاری 5 بار بیشتر از افراد غیرسیگاری است . پوست یک فرد سیگاری در سن 40 سالگی شبیه پوست یک فرد غیر سیگاری در سن 60 سالگی می باشد. کشیدن سیگار توانایی و قدرت احیاء و بازسازی پوست را کاهش می دهد و در نتیجه کولاژن جدید کمتری توسط سلولهای پوست تولید می شود و تجزیه کولاژن در پوست را سبب خواهد شد.
از تابش خورشید بر حذر باشید: تا حدالامکان در معرض تابش آفتاب و تشعشعات مضر آن قرار نگیرید و حتما از کلاه و عینک و کرمهای ضدآفتاب استفاده کنید تا آسیب کمتری به پوستتان برسد. بدین وسیله پوست شما فرصت بازسازی و ترمیم خواهد داشت و شما با این کار شانس دیگری به پوستتان داده اید. این مساله را نیز در نظر داشته باشید که کرم ضدآفتاب شما حاوی فیلتر های تابش های UVA,UVB باشد که این مطلب با برچسب Broad Spectrum مشخص خواهد شد. اشعه ماوراءبنفش UVB مهمترین عامل در ایجاد سرطان پوست می باشد (UVA هم تا حدی دخیل می باشد) و اشعه ماوراءبنفشUVA در ایجاد چروک در پوست دخالت مستقیم دارد.  شماره (SPF) یا فاکتور ضدآفتاب نشانگر میزان محافظ از UVB و UVA می باشد. بعضی از تولید کنندگان کرم های ضدآفتاب با نمایش ستاره بر روی محصول خود به مصرف کننده اطلاعات لازم در این زمینه را می دهند . مثلا داشتن 4 ستاره بر روی یک کرم ضدآفتاب بدین معناست که حداکثر میزان محافظت از پوست شما در برابر UVA انجام می دهد. استفاده روزانه از این کرمها می تواند از نابودی کولاژن  و الستین پوست توسط این تشعشعات جلوگیری کرده و در نتیجه پوستی صاف تر، شفاف تر و شاداب تر داشته باشید.


 


به تغذیه خود توجه کنید: توجه به کیفیت غذایی که روزانه میل می کنید ممکن است از بروز چین و چروک بر روی پوست جلوگیری کند. بر اساس تحقیقات دانشمندان و محققین استرالیایی ارتباطی بین آنچه ما می خوریم و چگونگی بروز چین و چروک های در پوست وجود دارد.

کسانی که چین و چروک کمتری داشته اند از مقدار زیادی سبزیجات، لوبیا، ماهی ، شیر کم چربی و چای در وعده های غذایی اشان استفاده کرده اند. کسانی که چین و چروک بیشتری داشته اند زیاد در معرض تابش خورشید قرار داشته اند. خوردن آب معدنی (به دلیل داشتن املاح)، کیک، نان روغنی، شیرینی، گوشت قرمز و لبنیات پرچرب احتمال بروز چین و چروک ها را در پوست شما افزایش می دهد.
از ژل ها و کرمهای مرطوب کننده استفاده نمایید: مرطوب کننده ها واقعا نمی توانند شما را از دست چین و چروک ها نجات دهند . آنها پوست را با لایه ای از روغن و سلیکن می پوشانند که از خشک شدن آن جلوگیری کنند. اگر پوست خشک باشد چروک ها مشخص تر و محسوس تر می شوند. با مرطوب و چرب نگه داشتن پوست شما به پوست خود کمک می کنید تا چین و چروک های ریز را پوشانده تا مشخص نشوند. بهترین کار مرطوب کردن پوست بلافاصله پس از استحمام هنگام صبح می باشد. در حالیکه هنوز پوست شما قدری مرطوب است

9 نکته مهم برای داشتن موهای زیبا 

برای داشتن موهایی زیبا چه كاری انجام دهیم؟

اگر دوست دارید هنگامی كه مقابل آینه ایستاده اید و به شانه كردن موهای خود مشغول هستید، از برق و زیبایی موهایتان به وجد بیایید؛ رعایت نكاتی را كه می تواند كمك بسیاری به این امر بكند در برنامه زندگی خود قرار دهید.

در این جا به برخی نكات اشاره می كنیم:

1 - انتخاب یك شامپوی مناسب مهمترین راه برای حفظ سلامت موی سر است
. شامپو مسئول پاك كردن موها از هرگونه آلودگی، گرد و خاك و چربی است كه بر روی سر انباشته شده و برایش دردسر ساز شده اند. حال اگر شامپوی انتخابی ما توان از بین بردن این مواد زاید را نداشته باشد، در واقع به مهمترین وظیفه خود عمل نكرده است.

هیچگاه سشوار داغ را روی موی خیس نگیرید چرا كه این كار باعث شكنندگی مو می شود. اگر هم عجله به خشك شدن سریع مو داشتید، سشوار را روی گرمای كم یا متوسط بگذارید و آن را از فاصله دور به شكلی كه مرتب آن را روی قسمت های مختلف مو می چرخانید نگه دارید. هیچگاه برای چند دقیقه بر روی یك نقطه متوقف نشوید.


2 - همیشه با توجه به نوع و جنس مو شامپوی خود را انتخاب كنید
. شخصی كه موی چرب دارد نباید از شامپویی كه مختص موهای خشك است استفاده كند


3 - به نحوه شستن موها دقت كنید
به آرامی موها را بشویید و به تمیز شدن تمامی قسمت های آن توجه نمایید.


4 - برای نرمی مو از نرم كننده استفاده كنید.
اگرچه بسیاری از تولیدكنندگان ادعا می كنند كه شامپوهایشان حاوی نرم كننده است، اما بسیاری از آنها فاقد این ماده هستند و در نتیجه شخص نیاز دارد تا از یك نرم كننده جانبی نیز بهره ببرد.


5 - پس از شستن، موهای خود را به آرامی با یك حوله خشك كنید
توجه داشته باشید كه هیچگاه سشوار داغ را روی موی خیس نگیرید چرا كه این كار باعث شكنندگی مو می شود. اگر هم در خشك کردن سریع مو عجله داشتید، سشوار را روی گرمای كم یا متوسط بگذارید و آن را از فاصله دور به شكلی كه مرتب آن را روی قسمت های مختلف مو می چرخانید نگه دارید. هیچگاه برای چند دقیقه بر روی یك نقطه متوقف نشوید.


6 - از شانه كردن موی خیس، جداً بپرهیزید
بگذارید موهایتان كمی خشك شوند سپس با شانه ای كه دندانه هایش نیز درشت است، موی خود را شانه كنید.


7 - از برس هایی استفاده كنید كه نرم و انعطاف پذیر باشد.

انتخاب یك شامپوی مناسب مهم ترین راه برای حفظ سلامت موی سر است.


8 - از رنگ مو كمتر استفاده كنید
در صورت استفاده، مو را مرتب تقویت كنید.


9 - از قرار گرفتن در نور شدید خورشید برای مدت زمان طولانی پرهیز كنید
این كار می تواند بر ساختمان پروتئینی مو اثر بگذارد و آن را شكننده كند.

نظرات()